Zaobstarali ste si alebo podľa návodu vlastnoručne ušili bavlnenú rúško s Kapsko a nechcete dať vírusu šancu? To, že rúška chráni vás i vaše okolie už všetci vedia. Dôležité ale je aj jej správne nasadenie rúška a sterilizácia po každom použití. Zistite, ako na to!
Ako si správne nasadiť a manipulovať s rúškom?
Nesprávne nasadená rúška znižuje účinnosť ochrany, a preto dbajte na zvýšenú opatrnosť pri jej nasadzovaním i manipuláciu. Aj keď rúška vírus nezastaví, výrazne spomalí jeho šíreniu.
- Pred nasadením rúška si umyte ruky.
- Rúškom zakryte ústa aj nos, medzi tvárou a rúškom nesmie vzniknúť medzera. Rúška môžu znížiť riziko nákazy len pri správnom používaní.
- Počas nosenia sa rúška nedotýkajte rukami.
- Ak sa dotknete, ihneď si umyte ruky mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom.
- Rúšku (ústenka) vymeňte každú hodinu, prípadne skôr po jej navlhnutia.
- Po použití rúšku skladajte zo zadnej strany, stále sa nedotýkajte jej prednej časti.
- Po sňatí si umyte ruky - jednorazovú rúšku vyhoďte, bavlnenou vyvarte.
Ako správne vyvariť a sterilizovať rúšku?
- Vodu s rúškami nechajte prejsť varom, aspoň 5 minút.
- Nechajte vodu vychladnúť, potom rúška vyberte a nechajte uschnúť.
- Rúška môžete tiež vyprať (oddelene od zvyšku oblečenia) v práčke na 95 ° C.
- Suché rúška prežehlite, najlepšie parou.
- Pri manipulácii s rúškami majte umyté a dezinfikované ruky.
- Dotýkajte sa iba okrajov rúšok.
- Rúška uchovávajte na vopred dezinfikovanom mieste.
Prečo je bavlnená rúško s vreckom lepší ako jednorazová ústenka?
Nemusíte stále zháňať nové
Akonáhle si zaobstaráte bavlnenú rúšku, ktorú môžete opakovane používať, odpadnú starosti zo zháňania nových a nových jednorazových rúšok. Naviac vám pre bežný pohyb a stačí len 4 rúška, ktoré budete striedať, zatiaľ čo použité budete vyvárať, sušiť a následne žehliť.
Ušetríte
- Za 4 ručne šité bavlnené rúška miniete celkom za 22 eur.
- Za tri mesiace karantény spotrebujete asi 120 rúšok pri nosení 2 rúšok denne. To je aspoň 110 eur.
Filtrom zvýšite ochranu
Bavlnená dvojvrstvová rúško s vreckom na filter dokáže zamedziť priechodu viac kvapôčok než obyčajná rúško bez filtra. Ako jednorazový filter môžete využiť napríklad papierovú vreckovku alebo ideálne nanovláknový filter. A tak sa z ručne šité rúška s filtrom stáva oveľa väčší ochranca než jednorazová ústenka.
Okuliare ako ochrana pred vírusom?
Zdravotníci používajú na ochranu pred vírusom celotvárovej masky alebo zdravotnícke okuliare. Ak nič také doma nemáte, použite aspoň obyčajné dioptrické alebo slnečné okuliare, prípadne lyžiarske okuliare, ktoré priľnú k tvári. Ochránite tak sliznice v očiach pred vírusom.
Zahmlievajú sa vám okuliare?
Okuliare sú síce vhodnou ochrannou pomôckou pred vírusom, pravdou ale zostáva, že sa veľmi rýchlo v kombinácii s rúškom zahmlí. Ako z toho von?
- Okuliare umyte v jarovej vode. Kvapku jari pridajte aj na sklá a dokonale okuliare očistite. Zbavíte sa tak všetky prebytočné mastnoty. Na záver opláchnite pod prúdom vody a nechce uschnúť.
- Ďalším riešením je tuhé mydlo. Mydlom nakreslite na sklá okuliarov treba krížik a rozotrite. Na záver mydlo na sklách dokonale rozleštite, nezmývajte.