Tiež už sa vám niekedy stalo, že ste sa museli niekde neočakávane vyzuť a v tú ranu by ste sa najradšej prepadli do zeme? Line sa z vašej obuvi nepríjemný zápach? Ak už je aróma skutočne neznesiteľné, pravdepodobne ste zanedbali prevenciu, ale nie je nič stratené. Poradíme vám, ako na zápach z topánok.
Či už ide o botasky, členkové topánky , tenisky , čižmy, trekingová obuv či korčule alebo lyžiarky, zápach z topánok môže pekne potrápiť majiteľa i jeho okolie. Ak sa dáte do odstraňovania silného zápachu, bude to chcieť zrejme viac času, ale určite nebude nutné topánky hneď vyhadzovať. Následne je potrebné sa o obuv starať pravidelne.
Topánky, ktorých charakter to umožňuje, môžete vyprať. Avšak u väčšiny riskujete ich zničenie. Inak je možné vystriekať antibakteriálnym sprejom proti zápachu, ktorý je na to priamo určený, a nechajte vyschnúť. Avšak je pravdepodobné, že v prípade naozaj silného zápachu tento počin budete musieť niekoľkokrát opakovať. Na trhu sú k dostaniu aj špeciálne granule obsahujúce aktívne uhlie, ktoré zápach pohltí.
Kvalitné ponožky. Bez tých to nepôjde. Noste výhradne bavlnené ponožky, ideálne s antibakteriálnymi striebornými vláknami. Pravda, sú drahšie, ale tiež kvalitnejšie aj čo do výdrže. Nebudú za mesiac díravé, takže investícia sa oplatí po všetkých stránkach.
Ak viete, že sa viac potíte a vaše nohy sú pomerne produktívne v oblasti výroby nepríjemného zápachu, dbajte na vhodný výber topánok. Snímajte si zásadne topánky dostatočne priedušné az prírodných materiálov.
Majte viac kúskov obuvi rovnakého typu. Jednotlivé páry striedajte, aby mali topánky dostatok času k dokonalému vyschnutiu.
Neuzatvárajte nevysušené topánky do nepriedušného botníku.
Ak je to možné, počas dňa sa prezúvajte do inej obuvi (sandále, pracovné topánky ...)
Čas od času nechajte topánky vyvetrať na čerstvom vzduchu a na slnku.
Na noc vkladajte do obuvi špeciálne filtre, ktoré absorbujú vlhkosť aj pachy.
Starajte sa tiež o svoje nohy. Samozrejmosťou je pravidelná každodenná hygiena, výmena ponožiek podľa potreby aj viackrát denne. Od veci nie je natierať si po umytí nohy vhodným krémom.
V prípade výskytu plesní na nohách sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a problém odstráňte.
Vystriekajte topánku vodou s octom či citrónovou šťavou a nechajte dobre vyschnúť.
Vystriekajte topánku vodkou.
Vysypte vnútro topánky jedlou sódou alebo práškom do pečiva.
Vyplňte topánku mačacím stelivom (prípadne ním naplňte ponožku a vložte do topánky).
Na pár dní vložte do topánky suché listy ligurčeka.
Vložte do topánky sušenú levanduľu (prípadne vrecúško s levanduľou). Tú možno v topánkach ponechať aj v čase ich uskladnenia mimo sezónu.
Nezostáva, než vám popriať, aby si tieto rady prečítalo tiež čo najviac ľudí z vášho okolia. :-)
Množstvo:
Cena za jednotku:
Celkom: