Najčastejšie sa nežiaduce uzlíky tvoria na svetroch, stretnúť sa s nimi môžete aj na iných textíliách. A iste uznáte, že takéto žmolky na pánskom svetri nerobia príliš dobrý dojem. Ako uzlíky vznikajú? Možno im predísť a ako sa ich zbaviť?
Môže za to predovšetkým opotrebenie svetrov alebo iných textílií. Pri používaní sa skrátka nejaké to vlákno z oblečenia uvoľní a zauzlia sa s ďalším uvoľneným vláknom. A žmolok, ktorý ale stále drží na svetra, je na svete. Na opotrebenie oblečenie má vplyv aj samotné pranie, a tak si dávajte pozor už keď vkladáte svetre a ďalšie textílie do práčky.
Najšetrnejším spôsobom, ako sa na čo najdlhší čas vyvarovať žmolkom, je ručné pranie. Oblečenie otočte naruby, použite prací prášok na jemné prádlo a ručne vyperte. Čo najmenej drhnite a pláchajte.
Na ručné pranie ale nemá každý čas (náladu a nadanie). A tak ďakujme za automatické práčky, kde si môžete nastaviť teplotu, otáčky a program prania. Navoľte si teda teplotu maximálne 30 - 40 ° C a nastavte čo najnižšie otáčky. Pomôcť tiež môže, keď využijete program na vlnu alebo jemné prádlo. Pokiaľ chcete po praní hodiť oblečenie do sušičky, kúpte si nejakú tkaninu z nylonu. Tá sa totiž osvedčila ako skvelý lapač nečistôt. A čo je z nylonu? Z tejto umelinami? Trebárs silonky vašej partnerky, vezmite jej nejaké deravé a hneď máte lapač do práčky.
Nemyslíme tým upratovanie celého bytu, aj keď taky občas príde vhod, ale vyčistenie práčky - odpadu, filtra, lievika i vnútorné gumy. Keď totiž periete špinavé oblečenie, nie všetky nečistoty z práčky odtečú spoločne s vodou. Niečo málo skrátka v práčke zostane. Stačí ale zapnúť prázdnu práčku s pracím práškom a čistú hubkou na riad, ktorá zachytí všetky nečistoty.
Aj keď sa snažíte, periete bielizeň opatrne v ruke a dávate si pozor, aby vám treba taška cez rameno sveter neničila, žmolkom sa možno nevyhnete. A čo keď ten váš obľúbený sveter už v obchode nemajú? Potom sa zbavte žmolkov. Môžete vyskúšať hneď niekoľko fígľov.
Množstvo:
Cena za jednotku:
Celkom: