Vedeli ste, že niektoré kúsky, ktoré dnes považujete za úplne bežné, pôvodne slúžili ako súčasť vojenskej uniformy? Stali sa ale tak obľúbenými, že napríklad také kabáty, chinos nohavice alebo bombery nosíte bežne aj dnes.
Chino nohavice s voľným strihom nosili vojaci Sira Harryho Lumsden v Indii v 19. storočí pri tamojších vojenských akciách. Vtedy im ešte chinos nehovorili. Toto meno nohavice dostali až na Filipínach počas španielsko-americkej vojny. Americkí vojaci vtedy nosili podobné nohavice ako tí britskí v Indii. Vyrábali je v Číne, a tak im Španieli začali hovoriť chinos ako čínsky.
Tieto nohavice sa potom unosily ale aj v ďalších vojnách. Boli ľahké a pohodlné, takže si ich obľúbili americké jednotky v Pacifiku. Trochu sa ale zmenila ich farba a pôvodne nažltlé nohavice sa zmenili na olivovo zelenej. Názov pôvodnej farby kaki, ktorá pripomínala farbu zeminy vznikol v Indii. Khaki totiž ktorá v hindčine znamená prach alebo pôda. Vtedy sa látka farbila prirodzenou cestou - napríklad rastlinami alebo blatom a vďaka tomu získala aj prírodný žltkastý vzhľad.
Strih, voľnosť a dômyselnosť chino nohavíc si rýchlo obľúbili aj celebrity. V päťdesiatych rokoch je Američania bežne vídali na ikonách ako bol Steve McQueen, James Dean, Andy Warhol alebo dokonca Marilyn Monroe. Ani známi návrhári ale dlho nečakali a v 90. rokoch sa chinos objavili na mólach a v kolekciách Calvina Kleina alebo Tommyho Hilfigera.
A dnes je zoženiete všade, a navyše v nich môžete vyraziť skoro kamkoľvek. Chinos nohavice sú elegantné variantom a náhradou džínsov. Nie sú ale príliš formálne, a tak v nich môžete obrazit najrôznejšie akcie od pracovných schôdzok, cez rodinnú oslavu až po návštevu baru. Stačí si vybrať také, ktoré vám dokonale sadnú.
Pod názvom bomber si môžete dnes predstaviť hlavne športové a štýlovú bundu, ktorá nechýba azda v žiadnom šatníku. Jej strih sa môže kúsok od kúsku líšiť, pôvod má ale rovnaký. Bomber pochádza už z obdobia prvej svetovej vojny, kedy boli nepostrádateľnou súčasťou výbavy pilotov. Tí sa totiž potrebovali zahriať, lietadlá nemala poriadne kokpity a vo výškach bola pilotom naozaj zima. A tak prišli na rad bombery - pôvodne ťažké kožené bundy, ktoré pilotov chránili pred mrazom, dažďom a vetrom. Navyše mali často oranžovú podšívku, vďaka ktorej boli pri prípadnom zostrelenie vidieť v mori.
Dnešné nylonová obdoba kožených bomber pochádza z päťdesiatych rokov. A od tej doby sa ich strih a materiál neustále vyvíja. Návrhári ale zostali verní pôvodnému tvaru a konceptu pilotek a rovnako tak najčastejším farbám, v ktorých si ich môžete zaobstarať - olivové, hnedé, zelené alebo tmavo modré.
Vo vzduchu sa o teplo postaral bomber a na zemi teplý zimný kabát. Na fotkách zo svetových vojen tak môžete vidieť vojakov v zákopoch v kabátoch. Dlhé kabáty poskytli dostatok tepla a boli vhodné aj pri celonočnom ležaní, izolovali totiž teplo a vojak na zemi neprochladnul. Pravdou je, že kabát nepatrí tak úplne medzi vynálezy z vojny. Jeho výhody poznali už lovci pred niekoľkými tisíckami rokov - napríklad taký Ötzi, ktorého vedci našli na alpskom ľadovci. Aj on mal na sebe kabát. Avšak vďaka vojne sa kabáty stali viac populárnym a častejším typom oblečenia.
Množstvo:
Cena za jednotku:
Celkom: