Pánsky oblek ako základ prvorepublikového šatníka
Kvalita materiálu a precíznosť ušitie. To boli hlavné kritériá každého prvorepublikového pánskeho obleku. Ten sa skladal z nohavíc a saka z rovnakého materiálu a každý muž z vyššej vrstvy ich mal vo svojom šatníku hneď niekoľko. Oblek nosili muži totiž takmer pri všetkých príležitostiach. Museli ale dodržiavať spoločenské normy, ktoré boli, čo sa týka oblekov do spoločnosti a do práce, pomerne prísne. Voľnejšiu ruku potom mali páni pri výbere oblekov a oblečenie pre voľný čas alebo šport. Muži z nižších vrstiev také šťastie, aby mali viac oblekov, nepoznali. Saká a nohavíc si ale o to viac cenili, často sa obleky dedili z otca na syna a boli tak súčasťou rodinného dedičstva. Zvlášť pokiaľ sa jednalo o kúsok ušitý priamo na mieru.
Pred sto rokmi sa ale páni nemohli pozrieť na sociálne siete alebo do bulváru na internete, aby vedeli, čo sa nosí. Tí, ktorí si šaty vyberali sami, tak museli čítať módne časopisy, ktoré popisovali spoločenské konvencie týkajúce sa oblečenia. Čitatelia sa dozvedeli, ako pánske oblečenie prvej republiky vhodne skombinovať a kam v ňom vyraziť. Medzi najčastejšie farby oblekov schválené aj spoločenskými časopisy patrila modrá, béžová, čierna alebo hnedá. A veľmi často ste sa mohli stretnúť s prúžkovaným vzorom.
Sako a nohavice ale samy o sebe nestačí. Páni si pod
padnúci sako (najčastejšie jednoradové) obliekali okrem košele tiež vestu. Počas dňa si mohol dovoliť aj farebnú
košeľu do obleku. Večer ale nie! Večerné spoločenská akcia vyžadovala formálny čierny oblek a
bielu košeľu. Nie je ale oblek ako oblek, obzvlášť ten spoločenský.
Frak - najviac slávnostné a najformálnejší oblek. Hoci má gombíky, jeho sako sa nezapína, a tak je vidieť vestička aj košele.
Žaket - formálne denný oblek.
Smoking - formálne večerné čierny alebo tmavomodrý oblek.
Camara - zvláštny typ obleku, ktorý predstavoval československý slávnostné úbor.
Pánska obuv k tancu aj prácu
Najčastejšie si muži obúvali šnurovacie alebo členkové topánky. Do spoločnosti potom mohli páni obuť topánky s predĺženou ostrou špičkou, ktoré sa začali vyrábať asi v roku 1923. Na trhu si muži mohli zaobstarať aj ďalšie typy topánok - plátenky na prácu alebo šport, gumáky, galoše alebo kúpacie obuv.
Doplnky a detaily - bez nich by to nešlo
Celkový dojem z každého outfitu umocní doplnky. Podčiarknuť celý vzhľad a vyznenie vášho oblečenia. A módni návrhári a krajčír to vie už naozaj dlhú dobu. V pánskom prvorepublikovej šatníku tak nemohli chýbať kravaty, vesty, klobúky ako jedny z najdôležitejších doplnkov prvej republiky, kožené rukavice, hodinky alebo aktovky.
Hladko oholená tvár sa dnes môže zdať ako nedôležitý detail. Pred sto rokmi ale nebol. Muži vtedy chceli nasledovať trend hladko oholené tváre, a tak navštevovali holiča veľmi často. A nielen tí, ktorí si mohli dovoliť najluxusnejšie holičstvo v Prahe a peknú rad oblekov v skrini. Na hladko oholenú tvár a upravený vzhľad si potrpeli aj napríklad robotníci. Prípustný bol potom ešte fúziky, o ktorý sa ale jeho nositeľ musel tiež starať. Rovnako tak vlasy si muži nechávali ostrihať častejšie ako dnes.
Čriepky prvorepublikovej módy v dnešnom svete
→ Jednoradové a dvojradové sako poznali už prvorepublikoví gentlemani.
→ Oblek stále patrí k tomu nejformálnějšímu oblečenie, v ktorom môžete do spoločnosti vyraziť.
→ Farby oblekov sú stále striedme a favoritmi sú čierna a tmavomodrá. Na leto béžová.
→ Väčšina mužov o seba stále dôsledne stará. V porovnaní s prvorepublikovými elegánov možno ale o trochu menej.
→ Uhladené a nagélované vlasy nosia niektorí muži aj dnes.