Sleva na všechny skladové produkty 50 % Výpredaj Páni   Dámy

Zatiaľ čo v minulosti bola väčšina oblečenia vyrábaná z jediného druhu odolného materiálu (najčastejšie ľanu) a údržba teda nepredstavovala žiadny zložitý oriešok, dnes sa musíme pred praním vždy najprv presvedčiť, akú starostlivosť konkrétny druh textilu vyžaduje. V skrini nám totiž leží okrem tradičnej bavlny aj oblečenie z umelých materiálov (polyesterové, nylonové, elastinové) ... Nesprávnou voľbou pracieho programu pritom môžeme niektoré materiály dokonca úplne zničiť. Preto je treba si osvojiť základné pravidlá a nezabudnúť sa riadiť symbolmi na cedulkách. Všeobecne platí, že vôbec prvé pranie vykonávame radšej ručne. Vždy perte oblečenie podobných farieb a používajte radšej nižšiu teplotu. Tiež sa všeobecne odporúča prať poruby. To isté platí aj pre následní žehlenie. A čo platí u konkrétnych materiálov?

Bavlna

Bavlna v súčasnosti predstavuje najbežnejšie materiál používaný na výrobu odevov. Má celý rad výhod - predovšetkým vďaka svojej mimoriadnej odolnosti znesie aj vyššie teploty, a to bez poškodenia až do 95 ° C. Pri praní sa tak nemusíme báť, že by sa zrazila. Čo naopak hrozí, je postupná strata farby (vyblednutie). Všeobecne sa teda odporúča bavlnu inej ako bielej farby prať pri teplote nanajvýš 65 ° C a nesušiť ju na priamom slnku. Bavlnu môžete bez obáv žehliť aj na štandardné či vyššiu teplotu, u odevov s potlačou nezabudnite žehliť poruby.

Polyester (PE), polyamid (PA) a pozakryl (PC)

Jedno z najobľúbenejších umelých vlákien dnes nechýba v šatníku snáď nikoho z nás. Tričká z umelých materiálov majú tú výhodu, že sa takmer nekrčia a nie je teda nutné ich žehliť, navyše sú rýchloschnúce. Niekomu však môže vadiť, že sa lepí na kožu a zle odvádzajú vlhkosť. V súčasnosti sa hojne používajú zmesi bavlny a niektorého z umelých vlákien (napríklad polyester alebo polyamid), ktoré tieto ťažkosti čiastočne eliminujú. Pri praní polyesterových odevov nepoužívajte teplotu viac ako 60 ° C. Ak použijete aviváž, vyvarujete sa nepríjemnému elektrickému nabíjania materiálu.

Elastan, nylon, viskóza

Ide o ďalší syntetické materiály používané zvyčajne v zmesi s inými. Sú využívané pre svoju mimoriadnu pružnosť, nájdeme ich teda napríklad v športovom oblečení alebo v plavkovinou. Na cedulkách u odevov sa niekedy namiesto pojmu "elastan" môžeme stretnúť s jeho obchodnými názvami - najznámejšia je vlákno Lycra. Elastan, nylon aj viskóza sú síce veľmi odolné materiály, nekrčia sa a udržujú si farbu, zle však znáša vysoké teploty a sú silne horľavé. Odporúča sa teda prať iba v studenej vode (najlepšie ručne), žehlenie nie je nutné vôbec vďaka prirodzenej pružnosti. U viskózy pozor, často sa zráža.

Vlna

Vlnené oblečenie síce nie je úplne štandardnou súčasťou dnešnej garderóby, napriek tomu sa príležitostne môžeme stretnúť s vlnenými svetre, šálmi alebo dekami. Oplatí sa preto mať na pamäti, že vlna je ako prírodný materiál mimoriadne odolná, avšak je potrebné ich prať len pri nízkych teplotách, prípadne naparovať cez vlhkú látku. Ak máte doma vlnenú deku, čas od času ju nechajte prevetrať pri daždivom počasí, aby nasala vlhkosť a posilnila tak vlákno.

Ľan

Skôr, než ho vytlačila bavlna, býval ľan najbežnejším materiálom pre šitie odevov. Dnes sa pomaly opäť vracia do módy a nie je žiadnou výnimkou, keď obchodníci ponúkajú napríklad ľanové košele alebo napríklad nohavice. Ľan je veľmi odolný, dobre znáša vysoké teploty, udržuje si stálosť a pevnosť. Nevýhodou je vysoká krčivosť, ide teda pomerne ťažko žehliť. Ľanové oblečenie perte pri teplotách do 60 ° C, menšie jemnejšie kúsky radšej len pri 40 °. Neodporúča sa používať chemické zosvetlovače.

Koža

Pravá koža je luxusný materiál, ktorý si zaslúži osobitnú starostlivosť. Na trhu sú k dostaniu špeciálne chemické prípravky určenie na ošetrovanie kožených výrobkov (napríklad pásikov, topánok alebo peňaženiek), vždy je však potrebné sa presvedčiť najprv na malom skrytom kúsku kože, či materiálu neublíži. Prípravok nechajte nejakú dobu pôsobiť a zaschnúť, a až ak sa neobjavia na koži viditeľné zmeny, možno ho bezpečne aplikovať aj na zvyšok plochy. Pri starostlivosti o kožu sa neodporúčajú používať agresívne odlakovače alebo rozpúšťadlá, kožené oblečenie perieme najlepšie ručne. Žehlíme len na nízky stupeň, naruby a najlepšie cez inú tenkú vrstvu (napríklad bavlnený vreckovku). Všeobecne však platí, že kožu netreba žehliť vôbec, ľahko totiž drží tvar. Kvôli nebezpečenstvu vzniku plesne je pred uložením do skrine vždy potrebné sa presvedčiť, že je materiál úplne suchý.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článku



Podobné články z kategorií

Styling s bielymi nohavicami: na čo ich nosiť a na aké príležitosti?

Styling s bielymi nohavicami: na čo ich nosiť a na aké príležitosti?

Biele nohavice sú nevyhnutnou súčasťou šatníka každej ženy. Sú veľmi univerzálne...
13.10.2024
Styling s plisovanou sukňou: ako urobiť tú najočarujúcejšiu?

Styling s plisovanou sukňou: ako urobiť tú najočarujúcejšiu?

Plisovaná sukňa je vo svete módy skutočným chameleónom - elegantná, ale...
31.8.2024
Šaty na dovolenku do Grécka - pozrite si štýly

Šaty na dovolenku do Grécka - pozrite si štýly

Grécko je synonymom krásnych pláží, malebnej krajiny a pulzujúcich miest, ktoré...
20.8.2024
Ktoré plavky do bazéna a ktoré na pláž?

Ktoré plavky do bazéna a ktoré na pláž?

Dobre padnúce plavky sú spôsobom, ako vyzerať skvele, ale predovšetkým sa postarať...
16.8.2024
Nápady na styling dámskych krátkych šortiek

Nápady na styling dámskych krátkych šortiek

Krátke šortky sú nepostrádateľnou súčasťou vášho letného šatníka, ktorý sa dá upraviť...
11.8.2024
Ako nosiť módne polokošele? Naše tipy.....

Ako nosiť módne polokošele? Naše tipy.....

Polokošeľa je jedným z tých kúskov oblečenia, ktoré by nemali chýbať v žiadnom pánskom šatníku...
4.8.2024